Cesty domů ke shlédnutí

V seriálové tvorbě se dozajista každá televizní stanice snaží najít ten svůj svatý grál, který by úspěšně mohla vysílat ve večerním vysílacím čase a to možno několik let v kuse. Na tv Prima si tento status po dlouhé době čekání vysloužil seriál Cesty domů. Ten stojí na staletích osvědčeném příběhu o lásce a nenávisti dvou znesvářených rodů. Bernáti a Kosíci žijí jakoby v úplně jiném světě. Zatímco jedni patří k uznávané rodině, ti druzí musí čelit popichování kolegů. A přitom kdysi dávno vše bývalo jinak. Petr Kosík a Rudolf Bernát byli nerozlučnými přáteli, jenž spojovala i touha po svobodě. Ta byla natolik silná, že se jednoho dne rozhodli překročit státní hranice. A právě toto rozhodnutí se stalo oběma osudné.

Jedna jediná noc, kdy si hodlali splnit svůj sen o svobodě navěky změnila jejich životy. Zatímco jeden dostal svoji příležitost být uznávaný lékař, ten druhý byl exemplárně potrestán. Navíc oné noci zemřela Petrova sestra, Rudolfova manželka. To je něco, co se jen tak neodpouští a tak po letech stále mezi nimi panuje napjatá atmosféra, která se přenesla do jisté míry i na děti. S povinností nesnášet toho druhého odcházejí do světa i nejmladší potomci, Šimon a Vendy. Za normálních okolností by si tihle dva okamžitě padli do oka, avšak se svými příjmeními mají k nalezení společné řeči hodně trnitou cestu. Jenže láska je mnohem silnější, než jakákoliv nenávist a tak jim nakonec nezbývá nic jiného, než si přiznat své skutečné city.

Radikální změny se však dějí i kolem hlav rodin. Petr s Rudolfem jsou okolnostmi donuceni trávit čas v ordinaci praktického lékaře, kde pozvolna odhalují podivné poznámky v kartách pacientů. Ty je přivádějí na stopu dalšího aktéra oné osudné noci. Pohraničník, který neváhal pozvednou svou zbraň a zastřelit neozbrojenou ženu by si zasloužil spravedlivý trest. Avšak k jeho nastolení je potřeba spolupráce obou. Společný nepřítel tak dává Kosíkovi s Bernátem naději si rozpomenout, jaké to bylo být přáteli. Každý poslední díl Cest domů tak přináší další nečekané zvraty a pořádnou dávku složitých mezilidských vztahů.